Dluhy a insolvence


V Česku není výjimka, že lidé dluží. Bohužel, naše ekonomika nám nepřeje k tomu, abychom byli ve stabilní finanční situaci. Možná se dříve předpokládalo, že s postupem času bude počet dlužníků v České republice spíše klesat, ale je to právě naopak. Kvůli událostem, které se stali za poslední roky, jako covid a válka mezi Ruskem a Ukrajinou, neprospěli naší ekonomice. Právě naopak. A z toho důvodu se spousta lidí dostává do tíživé finanční situace. Výplata jim přestává stačit. Inflace neustále roste, jenomže platy se nezvyšují. Zaměstnavatelé zkrátka nemají na to, aby svým zaměstnancům přidali peníze.

hypotéka

Jenomže proto se pak ti, kteří neměli ani příliš vysoké výplaty ocitají na hranici chudoby. A nejhorší nastane, když se objeví nečekaný výdaj. Může to být výdaj za zdravotní péči, opravu auta, rozbitý elektrický spotřebič. A spousta lidí si musí vzít půjčku. Po první půjče se můžou lidé dostat do dluhové pasti. Díky nízkým příjmům nezvládají své dluhy platit, a aby splatili první dluh, vezmou si další půjčku. A tak to pokračuje dále, až se dostanou finančně na naprosté dno. Proto v Česku není vůbec malé procento Čechů, které přistoupí k osobnímu bankrotu, neboli insolvenci.

dluhy

Pokud vám insolvenci soud schválí, na příštích pět let budete z vašich příjmů odvádět velké příjmy insolvenčnímu správci, který rozdělí zabavené peníze mezi věřitelé, kterým dlužník dlužil. Během insolvence samozřejmě žádnou půjčku nedostanete. A i poté je problém získat nějaké financování. Vaše jméno totiž bude figurovat v insolvenčním rejstříku ještě dalších pět let po tom, co vaše insolvence skončí. Takže celkově to máme deset let. Problém je, když budete potřebovat během této doby nutně financování. Co třeba taková hypotéka? Budete se muset přestěhovat, potřebovat rekonstrukci nebo něco podobného. Naštěstí zde existuje i hypotéka po insolvenci.